Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Vecka 1: 5-11/9 Skapelsen (Stott) PDF Skriv ut E-post

“Det finns inget vackrare än Första Moseboken”, skrev Luther, ”och ingenting mer användbart.” Vi kan bara instämma i hans bedömning, för det bor en stor skönhet och praktisk användbarhet i denna bok. Här, och i synnerhet i dess tidigaste kapitel, grundläggs Bibelns stora läror: Gud Skaparens suveränitet, kraften i hans ord, människans ursprungliga värdighet, mannen och kvinnan, skapade till hans avbild och anförtrodda att förvalta denna jord, könens jämlikhet och kompletterande väsen, skapelsens inneboende godhet, arbetets värde och balansen mellan arbete och vila. Samtliga dessa grundläggande sanningar läggs ut i början av Första Moseboken likt massiva grundstenar, på vilken den bibliska överbyggnaden uppförs.


5/9 Söndag: Skaparens initiativ
6/9 Måndag: Från kaos till kosmos
7/9 Tisdag: Ljus i mörkret
8/9 Onsdag: Allvaret i skapelseberättelsen
9/9 Torsdag: Guds avbild
10/9 Fredag: Människans sexualitet
11/9 Lördag: Sabbatsvilan

  (OBS! Länkarna ovan fungerar bara när texten är publicerad!) 

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag 

INNEHÅLLSFÖRTECKNING 

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk