Jesus var inte endast en begåvad lärare, utan hans favoritläromedel och det som kännetecknade hans undervisning var liknelsen. Grundbetydelsen av ordet parabole betyder en jämförelse eller avbild, ofta i form av en dramatisk berättelse, i vilken i stort sett varje detalj har sin motsvarighet i verkligheten, som exempelvis liknelsen om vinstocken och grenarna.
Det första syftet med Jesu liknelser var att illustrera en sanning, i synnerhet beträffande Guds rike och dess särdrag, värderingar och ankomst.
För det andra var de tänkta att ruska om hans åhörare och förmå dem att fatta ett eller annat beslut.
För det tredje såväl dolde de sanningen som uppenbarade den, eller som Jesus uttryckte det, ”ty fast de ser, ser de inte, och fast de hör, hör de inte och förstår inte” (
Matt 13:13). Att åhörarna inte skulle förstå var inte syftet med liknelserna, men det blev följden om åhörarna förhärdade sina hjärtan.
GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag