Stiftelsen Bibelskolan.com
 

Söndag: Landet tas i besittning

Så gav Herren Israel hela det land som han med ed hade lovat
deras fäder, och de tog det i besittning och slog sig ner där.

Josua 21:43


Efter att ha gått över Jordanfloden vände sig Josua först söderut och drev undan en unionsarmé anförd av fem amoreiska kungar. Därefter marscherade han norrut, där han besegrade en koalitionsarmé. På så vis erövrade han hela landet och tilldelade de tolv stammarna varsitt område. Man kan dock knappast läsa denna skildring av Israels erövringar utan att undra över det etiska i ett sådant fälttåg med dess mandat för fullständig utplåning. Kan Israels helige Gud verkligen ha beordrat detta? Jag vill påpeka tre saker i samband med detta.

Begrunda för det första löftet till patriarkerna. Ett flertal gånger hade Gud lovat Abrahams ättlingar landet. Men erövringen av det hade inte kunnat genomföras utan att ta det från dess tidigare invånare. För det andra har vi kanaanéernas ondska. Abraham fick veta att hans ättlingar skulle ärva landet, men inte förrän ”amoréerna fyllt sina synders mått” (1 Mos 15:16). Det var inte på grund av israeliternas rättfärdighet utan på grund av kanaanéernas ondska som Jahve skulle skänka israeliterna landet (5 Mos 9:4-5). Så avskyvärd och omoralisk och så präglad av avgudadyrkan var den kanaaneiska fruktbarhetsreligionen, inklusive det vederstyggliga bruket med barnoffer, att israeliternas fördrivning av dem porträtteras som att landet ”utspydde” sina invånare. Gud till och med varnade Israels folk att om de orenade landet skulle han utspy dem som han utspytt folken (3 Mos 18:24-30; 3 Mos 20:22-23; 5 Mos 12:31).

För det tredje fanns faran med korruption. ”Du får inte sluta förbund med dem”, sa Mose till israeliterna (5 Mos 7:2). De skulle förstöra kanaanéernas alla avgudar med tillbehör, för Israel skulle vara ett heligt folk inför Gud (5 Mos 7:6). De fick inte ta efter Kanaans skändligheter (5 Mos. 18:9) eller göra något som bröt mot Herrens förbund med dem (Dom 2:1, 20; Esra 9:1, 10-12). Detta ”heliga krig” är det enda som godkänts av Gud. Om Israel hade lytt Gud och utplånat kanaanéerna och deras onda seder skulle framtida konflikter med omgivande stammar inte ha varit nödvändiga. Också vi är kallade att radikalt skära bort allt som hör till synden.


Läs vidare: Josua 24:8-13

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag



Våra systersajter

Här finns länkar till god bibelundervisning av kända bibellärare.

Jesus för dig
Jesus för dig
Bönenätverk
Bönenätverk
Bibelskolan Ung
Bibelskolan ung
Himmelskt söndagsgodis
Rött kors designat av prof. Erik Lundberg
Bengt Pleijels blogg

Våra systersajter

Här finns länkar till god bibelundervisning av kända bibellärare.

Jesus för dig
Jesus för dig
Bönenätverk
Bönenätverk
Bibelskolan Ung
Bibelskolan ung
Himmelskt söndagsgodis
Rött kors designat av prof. Erik Lundberg
Bengt Pleijels blogg