Stiftelsen Bibelskolan.com
 

Torsdag: Diskussionen angående traditionerna

Det är just det rätta – att upphäva Guds
bud för att låta era egna regler gälla!

Markus 7:9


Några fariséer och laglärda hade kommit från Jerusalem. De hade samlats kring Jesus och fick till sin förfäran se att hans lärjungar åt sin mat med orena händer. Här var det inte fråga om hygien, utan om den rituella renheten enligt de äldstes traditioner. ”Det finns också många andra traditioner som de håller fast vid”, förklarar Markus för sina icke-judiska läsare, ”som att skölja bägare, kannor och kittlar” (Mark 7:4).

Fariséerna levde alltså efter de traditioner som förts vidare från generation till generation. Och somliga av dem följde dem slaviskt, trots att de ibland kolliderade med Skriften. Det var för detta Jesus kritiserade dem. Tre gånger upprepade han samma kritik med i stort sett samma ord – exempelvis ”Ni vänder er från Guds bud för att hålla fast vid människornas regler” (Mark 7:8). Det är uppenbart att Jesus betraktade traditionen som människors regler och Skriften som Guds ord. Fariséerna lät sina traditioner ta överhanden över Guds ord istället för att låta Guds ord reformera deras traditioner.

Detta var kärnfrågan under reformationen. Katolska kyrkan hade på medeltiden kvävt Guds ord under en mängd obibliska seder och bruk. Liksom Jesus gjorde rent hus med de äldstes traditioner, gjorde reformatorerna rent hus med den medeltida kyrkans traditioner för att Guds ord skulle få råda. Reformatorerna lärde att Skriften överträffar traditionerna. Detsamma gör den reformerta kyrkan än i dag, inklusive den anglikanska kyrkan. Man brukar säga att den anglikanska kyrkan har en trefaldig auktoritet: Skriften, traditionen och förnuftet. Men det är inte sant. Naturligtvis spelar traditioner och förnuft en viktig roll i förståelsen av Skriften. Men vad gör vi när Skriften, traditionen och förnuftet hamnar i konflikt med varandra? Svaret är att då är det Skriften som gäller. Jesu lärjungar är kallade att på ett radikalt sätt låta bli att anpassa sig till traditioner och konventioner för att kunna visa respekt för Skriften och Jesu herravälde.


Läs vidare: Markus 7:1-13

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag



Våra systersajter

Här finns länkar till god bibelundervisning av kända bibellärare.

Jesus för dig
Jesus för dig
Bönenätverk
Bönenätverk
Bibelskolan Ung
Bibelskolan ung
Himmelskt söndagsgodis
Rött kors designat av prof. Erik Lundberg
Bengt Pleijels blogg

Våra systersajter

Här finns länkar till god bibelundervisning av kända bibellärare.

Jesus för dig
Jesus för dig
Bönenätverk
Bönenätverk
Bibelskolan Ung
Bibelskolan ung
Himmelskt söndagsgodis
Rött kors designat av prof. Erik Lundberg
Bengt Pleijels blogg